Niečo z histórie Kólie krátkosrstej

 

Zatiaľ čo sa v drsnom prostredí Škótska vyvíjala kólia dlhosrstá, v nížinách severného Anglicka sa používal k paseniu oviec pes krátkosrstý - smooth collie. Boli to vyššie, mohutnejšie psy, najčastejšie blue merle sfarbenia.

 

Postupne začal dlhosrstý pes zo Škótska prenikať do Anglicka a začiatkom 19. stor. bol  krížený s krátkosrstým psom anglickým. Pre ďalšie použitie sa ukázali krátkosrstí potomkovia z tohto kríženia výhodnejší a tým bol položený základ chovu krátkosrstej kólie. Na vzniku sa ďalej podpísali zrejme aj plemená ako Barzoj a Gordon setter. Pôvodné poslanie krátkosrstej kólie bolo pasenie, či zaháňanie stád. Častokrát bola používaná nielen u ovci, ale i u dobytka.

 

Dávna krátkosrstka sa vyskytovala najmä vo farbe blue-merle, tricolor a v postupom času zaniknutých farbách: čierno-biela a čierno-trieslová. Zlatá v histórii nebola príliš obľúbená. Až v posledných rokoch tejto farbe výrazne stúplo na popularite.

 

Ešte do nedávnej doby (najmä na našom území) bolo bežné krížiť krátkosrstú kóliu s dlhosrstou, aby nedošlo k jej zániku. Dnes je však vďaka svojim vlastnostiam, povahe a využiteľnosti krátkosrstá kólia čoraz populárnejšia a obľúbenejšia. Na rozdiel od prešľachtenejšej dlhosrstej varianty si zachovala pôvodnejšie pracovné vlastnosti, tvrdšiu povahu a aj viac temperamentu.

 

 

© design by Š.Haško & Y.B. 2008